Przysłop Miętusi

49°15'44"N 19°53'36"E (49.262247, 19.893433)
1190 m n. p. m.

Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) jest przełęczą oddzielająca Hruby Regiel (1339 m n.p.m.) od Skoruśniaka, który jest przedłużeniem bocznego grzbietu Małołączniaka (2096 m n.p.m.). W siodle znajduje się rozległa polana oferująca ciekawe widoki na masyw Czerwonych Wierchów, Dolinę Miętusią i otocznie Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.). Na południowym krańcu polany znajduje się krzyż papieski ufundowany przez Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Anny w Warszawie.
Niegdyś pod Przysłopem Miętusim (1189 m n.p.m.) znajdowało się niewielkie prywatne schronisko należące do rodziny Krzeptowskich. Powstało w 1933 r. z rozbudowanego szałasu pasterskiego i liczyło sześć miejsc noclegowych. Mimo tego cieszyło się dużą popularnością wśród warszawskich turystów i speleologów. Postacią nierozerwalnie kojarzącą się z tym miejscem była Bronisława Staszel Polankowa z Kościeliska. Założyła ona księgę pamiątkową, która posłużyła jej również jako dziennik rowerowej podróży dookoła Polski odbytej w 1934 r. Po II wojnie światowej schronisko zostało wyremontowane i dalej było prowadzone przez Bronisławę Staszel. W 1969 r. budynek został przejęty przez Tatrzański Park Narodowy. W 1986 r. spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze planowało wybudowanie w tym miejscu większego obiektu, lecz plany te nie zostały zrealizowane.
W rejonie Przysłopu Mietusiego występuje porzeczka skalna, niewielki krzew przypominający rosnące w ogrodach porzeczki, czym często wywołuje zdziwienie wśród turystów. Jej owocami są czerwone jagody. Rozsiewają je żerujące na porzeczce ptaki. Porzeczkę skalną najczęściej można obserwować na podłożu bogatym w węglan wapnia pomiędzy zaroślami kosodrzewiny. Powszechnie występuje również w Sudetach.
Niebieski szlak prowadzący dnem Doliny Małej Łąki, z Szatry na Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) i dalej zachodnim zboczem Skoruśniaka, to stara droga górnicza (droga hawiarska), którą zwożono rudę żelaza z kopalni Wantule znajdującej się ponad Doliną Miętusią.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...