Przysłop Miętusi

49°15'44"N 19°53'36"E (49.262247, 19.893433)
1190 m n. p. m.

Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) jest przełęczą oddzielająca Hruby Regiel (1339 m n.p.m.) od Skoruśniaka, który jest przedłużeniem bocznego grzbietu Małołączniaka (2096 m n.p.m.). W siodle znajduje się rozległa polana oferująca ciekawe widoki na masyw Czerwonych Wierchów, Dolinę Miętusią i otocznie Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.). Na południowym krańcu polany znajduje się krzyż papieski ufundowany przez Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Anny w Warszawie.
Niegdyś pod Przysłopem Miętusim (1189 m n.p.m.) znajdowało się niewielkie prywatne schronisko należące do rodziny Krzeptowskich. Powstało w 1933 r. z rozbudowanego szałasu pasterskiego i liczyło sześć miejsc noclegowych. Mimo tego cieszyło się dużą popularnością wśród warszawskich turystów i speleologów. Postacią nierozerwalnie kojarzącą się z tym miejscem była Bronisława Staszel Polankowa z Kościeliska. Założyła ona księgę pamiątkową, która posłużyła jej również jako dziennik rowerowej podróży dookoła Polski odbytej w 1934 r. Po II wojnie światowej schronisko zostało wyremontowane i dalej było prowadzone przez Bronisławę Staszel. W 1969 r. budynek został przejęty przez Tatrzański Park Narodowy. W 1986 r. spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze planowało wybudowanie w tym miejscu większego obiektu, lecz plany te nie zostały zrealizowane.
W rejonie Przysłopu Mietusiego występuje porzeczka skalna, niewielki krzew przypominający rosnące w ogrodach porzeczki, czym często wywołuje zdziwienie wśród turystów. Jej owocami są czerwone jagody. Rozsiewają je żerujące na porzeczce ptaki. Porzeczkę skalną najczęściej można obserwować na podłożu bogatym w węglan wapnia pomiędzy zaroślami kosodrzewiny. Powszechnie występuje również w Sudetach.
Niebieski szlak prowadzący dnem Doliny Małej Łąki, z Szatry na Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) i dalej zachodnim zboczem Skoruśniaka, to stara droga górnicza (droga hawiarska), którą zwożono rudę żelaza z kopalni Wantule znajdującej się ponad Doliną Miętusią.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......