Hala Śmietanowa

49°34'13"N 19°35'59"E (49.570538, 19.599945)
819 m n. p. m.

Hala Śmietanowa, zwana też Halą Śmietanową Zubrzycką, jest malowniczą halą rozciągniętą w dolnej części stoku opadającego spod Przełęczy Krowiarki na południowy-wschód. Jeszcze na początku XIX w. jej powierzchnia wynosiła 52 ha. Obecnie ma 15 ha. Nazwy wywodzi się od Śmietanów – sołtysiego rodu z Lipnicy. Po raz pierwszy wymieniana jest w dokumentach już w 1769 r. Pierwotnie dzierżawiła ją od dominium orawskiego Zubrzyca Dolna, a po 1864 r. przeszła na własność wsi. Od wieków prowadzono tu wypas wołów i owiec (w XX w. tylko owiec). Ze względów ekonomicznych wypasu zaniechano w 1999 r., ale reaktywowano w 2005 r. Z górnej części hali roztacza się rozległy widok na większą część polskiej Orawy z Tatrami w tle.
W dolnej części hali stoi użytkowany do dziś drewniany szałas. Tu także hala dochodzi do stosunkowo szerokiej, ale zaniedbanej drogi ciągnącej się u południowych podnóży Babiej Góry od Zubrzycy Górnej Ochlipowa do granicy słowackiej koło Przywarówki. (wjazd samochodem tylko za zezwoleniem BgPN). Droga ta, nosi tradycyjną nazwę Pański Chodnik lub Pańska Ścieżka, a obecnie niesłusznie najczęściej Rajsztag (z niem. Reich - państwo, Steg - ścieżka). Była jednym ze starych szlaków komunikacyjnych pod Babią Górą, łączącym Zubrzycę z Półgórą (słowacka Polhora). Wybudowana została przez austriacką administrację leśną, a rozbudowana po I wojnie światowej już przez Wojsko Polskie jako główny dojazd do Lipnicy Wielkiej Przywarówki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...