Hala Śmietanowa

49°34'13"N 19°35'59"E (49.570538, 19.599945)
819 m n. p. m.

Hala Śmietanowa, zwana też Halą Śmietanową Zubrzycką, jest malowniczą halą rozciągniętą w dolnej części stoku opadającego spod Przełęczy Krowiarki na południowy-wschód. Jeszcze na początku XIX w. jej powierzchnia wynosiła 52 ha. Obecnie ma 15 ha. Nazwy wywodzi się od Śmietanów – sołtysiego rodu z Lipnicy. Po raz pierwszy wymieniana jest w dokumentach już w 1769 r. Pierwotnie dzierżawiła ją od dominium orawskiego Zubrzyca Dolna, a po 1864 r. przeszła na własność wsi. Od wieków prowadzono tu wypas wołów i owiec (w XX w. tylko owiec). Ze względów ekonomicznych wypasu zaniechano w 1999 r., ale reaktywowano w 2005 r. Z górnej części hali roztacza się rozległy widok na większą część polskiej Orawy z Tatrami w tle.
W dolnej części hali stoi użytkowany do dziś drewniany szałas. Tu także hala dochodzi do stosunkowo szerokiej, ale zaniedbanej drogi ciągnącej się u południowych podnóży Babiej Góry od Zubrzycy Górnej Ochlipowa do granicy słowackiej koło Przywarówki. (wjazd samochodem tylko za zezwoleniem BgPN). Droga ta, nosi tradycyjną nazwę Pański Chodnik lub Pańska Ścieżka, a obecnie niesłusznie najczęściej Rajsztag (z niem. Reich - państwo, Steg - ścieżka). Była jednym ze starych szlaków komunikacyjnych pod Babią Górą, łączącym Zubrzycę z Półgórą (słowacka Polhora). Wybudowana została przez austriacką administrację leśną, a rozbudowana po I wojnie światowej już przez Wojsko Polskie jako główny dojazd do Lipnicy Wielkiej Przywarówki.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......