Bacówka PTTK nad Wierchomlą

49°26'09"N 20°50'54"E (49.435918, 20.848359)
893 m n. p. m.

Pełna nazwa bacówki nad Wierchomlą brzmi: Bacówka PTTK Nad Wierchomlą im. Stanisława Nowaka. Wcześniej w świadomości turystów funkcjonowały też niezbyt trafne określenia: „bacówka pod Runkiem” bądź „bacówka pod Pustą Wielką”. Bacówka położona jest na wysokości 890 m n.p.m., na pokrytym w większości halami odcinku grzbietu, właśnie pomiędzy Pustą Wielką (1061 m n.p.m.) a Runkiem (1080 m n.p.m.), ponad Wierchomlą Małą. Schronisko powstało w 1978 r., jako kolejny obiekt w sieci bacówek turystyki kwalifikowanej PTTK. Architektonicznie różni się jednak od pozostałych, gdyż nie zostało wybudowane wg standardowego projektu. Jest to zaadaptowany budynek starego spichlerza z niedalekiej wsi Złockie, który staraniem krynickich działaczy PTTK (m.in. Stanisława Nowaka) został z końcem lat sześćdziesiątych zakupiony i w częściach przetransportowany właśnie tutaj. Po przebudowie i modernizacji (ostatnio w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zielone schroniska w Paśmie Beskidów-Gorców-Pienin”) służy licznie odwiedzającym go turystom. Drewniany budynek bacówki posiada obszerną salą kominkową, widokową werandę i pokoje noclegowe na piętrze. Obok niego stoi tzw. fiński domek z dwoma segmentami noclegowymi (każdy przeznaczony jest dla 4–6 osób). Łącznie schronisko dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych oraz wolnostojącą sauną fińską, narciarnią, suszarnią, punktem narzędziowym do prostych napraw rowerów, kuchnią turystyczną, garażem dla rowerów i wypożyczalnią rakiet śnieżnych.
Spod schroniska i z werandy jest wspaniały widok za zachód, poprzez dolinę Wierchomlanki na grzbiet Parchowatki (1004 m n.p.m.) po prawej i Pustą Wielką (1061 m n.p.m.) po lewej, a w oddali za Popradem na Lubowlańską Wierzchowinę (na Słowacji) i Pasmo Radziejowej z najwyższymi szczytami.
W pobliżu bacówki nad Wierchomlą, na północnym zboczu krótkiego, bocznego grzbietu Lembarczka (917 m n.p.m.), rozdzielającego dolinę Potaszni i źródłową część doliny Wierchomli Małej (od południa), niespełna 3 km na zachód od szczytu Runka (1080 m n.p.m.) położony jest rezerwat Lembarczek. Został on utworzony w 1985 r. Ma powierzchnię 47,16 ha, a ochronie podlega naturalny las jodłowo-bukowy (tzw. buczyna karpacka) urozmaicony stanowiskami jawora. Teren ma charakter dziki, pierwotny. Stromo opadający do doliny Potaszni stok przecinają głębokie jary bocznych potoków. W górnej części rezerwatu występują też dość rozległe stanowiska paproci.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......