Niegowić

49°56'14"N 20°14'14"E (49.937271, 20.237374)
233 m n. p. m.
Niegowić stała się sławna dzięki ks. Karolowi Wojtyle, pełniącemu swoją pierwszą posługę kapłańską (1948–1949) w ówczesnym drewnianym kościółku. Fakt ten upamiętnia jedyny na świecie pomnik wikarego Karola Wojtyły, odsłonięty w 1999 r. na placu przed kościołem. Jego autorem jest włoski rzeźbiarz Romano Pelloni. Pomnik postawiony w pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich Karola Wojtyły – Jana Pawła II, z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Curato del Mondo (Wikariusze Świata). Jest międzynarodowym hołdem złożonym Jego Kapłaństwu. Z inicjatywy ks. Karola Wojtyły obok drewnianego kościółka wybudowano (1949–1959) w Niegowici okazałą świątynię pw. Wniebowzięcia NMP, którą konsekrował w 1966 r. już jako abp metropolita krakowski. Z drewnianego kościółka, przeniesionego w 1974 r. do wsi Mętków w powiecie chrzanowskim pozostał barokowy, słynący łaskami obraz Matki Bożej Wniebowziętej. Obraz odnowiony w 2008 r. przez Renato Tarlariniego, włoskiego artystęumieszczono w ołtarzu głównym. Odrestaurowano również wnętrze świątyni. Na stropie powstał fresk z wizerunkiem Ojca Świętego, a w bocznej kaplicy pojawiła się replika jego grobu w Watykanie. Można także obejrzeć konfesjonał, w którym spowiadał przyszły papież. Obok kościoła zachowała się drewniano-murowana dzwonnica z 1817 r. oraz stara wikarówka – mieszkanie ks. Karola Wojtyły.
W Niegowici stoi również dwór (własność prywatna) zbudowany na początku XX w. w stylu francuskiego baroku. W jego otoczeniu zachowały się zabudowania gospodarcze w oraz park. Od 2011 r. działa Regionalna Izba Pamięci mieszcząca się w budynku biblioteki, w której można obejrzeć replikę pokoju wikarego Wojtyły oraz zbiory etnograficzne. Na cmentarzu parafialnym znajduje się cmentarz wojenny nr 335 z I wojny światowej projektu Franza Starka. W 3 mogiłach pojedynczych i 7 zbiorowych pochowano łącznie 41 poległych.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...