Niegowić

49°56'14"N 20°14'14"E (49.937271, 20.237374)
233 m n. p. m.
Niegowić stała się sławna dzięki ks. Karolowi Wojtyle, pełniącemu swoją pierwszą posługę kapłańską (1948–1949) w ówczesnym drewnianym kościółku. Fakt ten upamiętnia jedyny na świecie pomnik wikarego Karola Wojtyły, odsłonięty w 1999 r. na placu przed kościołem. Jego autorem jest włoski rzeźbiarz Romano Pelloni. Pomnik postawiony w pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich Karola Wojtyły – Jana Pawła II, z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Curato del Mondo (Wikariusze Świata). Jest międzynarodowym hołdem złożonym Jego Kapłaństwu. Z inicjatywy ks. Karola Wojtyły obok drewnianego kościółka wybudowano (1949–1959) w Niegowici okazałą świątynię pw. Wniebowzięcia NMP, którą konsekrował w 1966 r. już jako abp metropolita krakowski. Z drewnianego kościółka, przeniesionego w 1974 r. do wsi Mętków w powiecie chrzanowskim pozostał barokowy, słynący łaskami obraz Matki Bożej Wniebowziętej. Obraz odnowiony w 2008 r. przez Renato Tarlariniego, włoskiego artystęumieszczono w ołtarzu głównym. Odrestaurowano również wnętrze świątyni. Na stropie powstał fresk z wizerunkiem Ojca Świętego, a w bocznej kaplicy pojawiła się replika jego grobu w Watykanie. Można także obejrzeć konfesjonał, w którym spowiadał przyszły papież. Obok kościoła zachowała się drewniano-murowana dzwonnica z 1817 r. oraz stara wikarówka – mieszkanie ks. Karola Wojtyły.
W Niegowici stoi również dwór (własność prywatna) zbudowany na początku XX w. w stylu francuskiego baroku. W jego otoczeniu zachowały się zabudowania gospodarcze w oraz park. Od 2011 r. działa Regionalna Izba Pamięci mieszcząca się w budynku biblioteki, w której można obejrzeć replikę pokoju wikarego Wojtyły oraz zbiory etnograficzne. Na cmentarzu parafialnym znajduje się cmentarz wojenny nr 335 z I wojny światowej projektu Franza Starka. W 3 mogiłach pojedynczych i 7 zbiorowych pochowano łącznie 41 poległych.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......