Rozdziele

49°47'18"N 20°26'40"E (49.788474, 20.44445)
482 m n. p. m.

Rozdziele to przełęcz w Beskidzie Wyspowym, na której powstała znana w Polsce wieś turystyczno- wypoczynkowa o tej samej nazwie.
Miejscowość Rozdziele to niewielka wieś położona na zboczach Łopusza i Kobyły w Beskidzie Wyspowym, na terenie powiatu bocheńskiego. Najcenniejszym zabytkiem Rozdziela jest drewniany kościół pw. św. Jakuba, konstrukcji zrębowej, zbudowany w XV w. Został przeniesiony do Rozdziela z niedalekiej Królówki w 1985 r. Kościół jest jednonawowy, a jego układ przestrzenny charakterystyczny dla późnogotyckiej architektury sakralnej w Małopolsce. Według tradycji powstał z fundacji króla Zygmunta Augusta. Niestety, oryginalne wyposażenie kościoła nie przetrwało do dnia dzisiejszego. Obecnie w bocznej kaplicy znajduje się ołtarz Matki Bożej Różańcowej, przeniesiony z Nowego Sącza. Ołtarz główny i ambona zostały podarowane przez proboszcza ze Złotej, a obrazy drogi krzyżowej znalezione zostały na starej plebani w Żegocinie i datuje się je na XVIII w.
W Rozdzielu działa popularne Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Na terenie wsi jest wiele ciekawych kapliczek przydrożmych. Do najstarszych należą: kamienna kapliczka Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z 1934 r. i murowana kapliczka Najświętszego Serca Jezusa, zwieńczona krzyżem.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...