Rozdziele

Rozdziele to przełęcz w Beskidzie Wyspowym, na której powstała znana w Polsce wieś turystyczno- wypoczynkowa o tej samej nazwie.
Miejscowość Rozdziele to niewielka wieś położona na zboczach Łopusza i Kobyły w Beskidzie Wyspowym, na terenie powiatu bocheńskiego. Najcenniejszym zabytkiem Rozdziela jest drewniany kościół pw. św. Jakuba, konstrukcji zrębowej, zbudowany w XV w. Został przeniesiony do Rozdziela z niedalekiej Królówki w 1985 r. Kościół jest jednonawowy, a jego układ przestrzenny charakterystyczny dla późnogotyckiej architektury sakralnej w Małopolsce. Według tradycji powstał z fundacji króla Zygmunta Augusta. Niestety, oryginalne wyposażenie kościoła nie przetrwało do dnia dzisiejszego. Obecnie w bocznej kaplicy znajduje się ołtarz Matki Bożej Różańcowej, przeniesiony z Nowego Sącza. Ołtarz główny i ambona zostały podarowane przez proboszcza ze Złotej, a obrazy drogi krzyżowej znalezione zostały na starej plebani w Żegocinie i datuje się je na XVIII w.
W Rozdzielu działa popularne Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Na terenie wsi jest wiele ciekawych kapliczek przydrożmych. Do najstarszych należą: kamienna kapliczka Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z 1934 r. i murowana kapliczka Najświętszego Serca Jezusa, zwieńczona krzyżem.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......