Krakowski Szpital Neuropsychiatryczny im. Józefa Babińskiego

Kobierzyn
Na terenie wsi Kobierzyn w 1917 r. utworzono Krajowy Zakład dla Umysłowo Chorych. Projektantem całego założenia był Władysław Klimczak. Obejmowało ono 52 ha, 20 pawilonów z miejscami dla 800 pacjentów i pełne zaplecze gospodarcze. W okresie międzywojennym zakład rozwijał się. Rozpoczęcie II wojny światowej, zajęcie szpitala przez Niemców i wprowadzone ograniczenia doprowadziły do śmierci głodowej ok 50 osób. W 1942 r. okupanci zlikwidowali szpital mordując na miejscu część chorych, pozostałych wywożąc do komór gazowych w Auschwitz. W zwolnionych budynkach funkcjonował obóz ćwiczebny dla Hitlerjugend. Podczas ewakuacji Niemcy zagrabili większość sprzętu. Po wojnie na nowo utworzono szpital i powstawały nowe oddziały. W 1999 r. został przekształcony w Szpital Specjalistyczny im. Józefa Babińskiego.