Jaworki

49°24'24"N 20°33'12"E (49.406906, 20.55354)
563 m n. p. m.

Jaworki są niewielką, jakby zagubioną wśród gór wsią porusińską, położona w górnej części doliny Grajcarka, u zbiegu tworzących go potoków Biała i Czarna Woda. Są dobrym punktem wypadowy wycieczek na Wysoką, do wąwozu Homole, do rezerwatu Biała Woda a także w sąsiednie Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.
Ciekawym zabytkiem Jaworek jest dawna cerkiew (obecnie kościół katolicki). Stoi na wysokim brzegu Grajcarka na skraju wsi. Wybudowana została w 1798 r. W odróżnieniu od cerkwi z sąsiedniej Szlachtowej reprezentuje typowy styl świątyń łemkowskich, łączących w sobie kanony architektury cerkiewnej ze wschodniej Europy, z tradycją budowlaną polskich górali. Cerkiew jest murowana, ale pokrywa ją gontowy dach z charakterystycznymi cebulastymi” kopułami. Wewnątrz znajduje się ciekawy ikonostas.
Przy placyku pośrodku wsi stoi stylizowana drewniana karczma (restauracja „Bacówka”). Serwują tam góralskie jadło i napitki, a gościom, którzy zjeżdżają tu ze Szczawnicy wynajętymi furkami czy kuligiem, przygrywa cygańska muzyka. Sam obiekt ma nietypową historię. Został wybudowany w latach siedemdziesiątych jako dekoracja do realizowanego tu filmu fabularnego pt. „Z nikąd do nikąd”. Filmowcy odjechali, karczmy nie rozebrano, więc po adaptacji urządzono w niej stylową restaurację.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...