Jaworki

49°24'24"N 20°33'12"E (49.406906, 20.55354)
563 m n. p. m.

Jaworki są niewielką, jakby zagubioną wśród gór wsią porusińską, położona w górnej części doliny Grajcarka, u zbiegu tworzących go potoków Biała i Czarna Woda. Są dobrym punktem wypadowy wycieczek na Wysoką, do wąwozu Homole, do rezerwatu Biała Woda a także w sąsiednie Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.
Ciekawym zabytkiem Jaworek jest dawna cerkiew (obecnie kościół katolicki). Stoi na wysokim brzegu Grajcarka na skraju wsi. Wybudowana została w 1798 r. W odróżnieniu od cerkwi z sąsiedniej Szlachtowej reprezentuje typowy styl świątyń łemkowskich, łączących w sobie kanony architektury cerkiewnej ze wschodniej Europy, z tradycją budowlaną polskich górali. Cerkiew jest murowana, ale pokrywa ją gontowy dach z charakterystycznymi cebulastymi” kopułami. Wewnątrz znajduje się ciekawy ikonostas.
Przy placyku pośrodku wsi stoi stylizowana drewniana karczma (restauracja „Bacówka”). Serwują tam góralskie jadło i napitki, a gościom, którzy zjeżdżają tu ze Szczawnicy wynajętymi furkami czy kuligiem, przygrywa cygańska muzyka. Sam obiekt ma nietypową historię. Został wybudowany w latach siedemdziesiątych jako dekoracja do realizowanego tu filmu fabularnego pt. „Z nikąd do nikąd”. Filmowcy odjechali, karczmy nie rozebrano, więc po adaptacji urządzono w niej stylową restaurację.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......