Zawrat

49°13'08"N 20°00'59"E (49.219121, 20.016424)
2155 m n. p. m.

Zawrat (2158 m n.p.m.) jest to jedna z najpopularniejszych i najdawniej odwiedzanych przełęczy tatrzańskich. Od wschodu Zawrat ograniczony jest Małym Kozim Wierchem (2228 m n.p.m.), od zachodu Zawratową Turnią (2247 m n.p.m.). Od strony Hali Gąsienicowej na przełęcz prowadzi stromy, wyposażony w łańcuchy i klamry szlak, który omijając górne części żlebu, przebiega grzędą Małego Koziego Wierchu. Na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich sprowadza wygodna i szeroka ścieżka. Na przełęczy zaczyna się szlak Orla Perć, na której obecnie na odcinku od Zawratu do Koziego Wierchu obowiązuje ruch jednokierunkowy.
W ścianie Zawratowej Turni opadającej do Zawratowego Żlebu znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej. Figura została ufundowana w 1904 r. przez twórcę Orlej Perci, ks. Walentego Gadowskiego. Ksiądz wraz z królem przewodników Tatrzańskich, Klimkiem Bachledą, umieścili ją tutaj z okazji pięćdziesiątej rocznicy ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...