Zawrat

49°13'08"N 20°00'59"E (49.219121, 20.016424)
2155 m n. p. m.

Zawrat (2158 m n.p.m.) jest to jedna z najpopularniejszych i najdawniej odwiedzanych przełęczy tatrzańskich. Od wschodu Zawrat ograniczony jest Małym Kozim Wierchem (2228 m n.p.m.), od zachodu Zawratową Turnią (2247 m n.p.m.). Od strony Hali Gąsienicowej na przełęcz prowadzi stromy, wyposażony w łańcuchy i klamry szlak, który omijając górne części żlebu, przebiega grzędą Małego Koziego Wierchu. Na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich sprowadza wygodna i szeroka ścieżka. Na przełęczy zaczyna się szlak Orla Perć, na której obecnie na odcinku od Zawratu do Koziego Wierchu obowiązuje ruch jednokierunkowy.
W ścianie Zawratowej Turni opadającej do Zawratowego Żlebu znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej. Figura została ufundowana w 1904 r. przez twórcę Orlej Perci, ks. Walentego Gadowskiego. Ksiądz wraz z królem przewodników Tatrzańskich, Klimkiem Bachledą, umieścili ją tutaj z okazji pięćdziesiątej rocznicy ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......