Bukowa Góra

50°05'58"N 19°41'04"E (50.099683, 19.68458)
370 m n. p. m.

Bukowa Góra (370 m n.p.m.) jest zalesionym wzgórzem, terytorialnie należącym do wsi Nielepice. Wchodzi w skład Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W Młynce na północnym zboczu Bukowej Góry znajduje się nieczynny kamieniołom wapieni z górnej jury. W ścianach kamieniołomu można zobaczyć wapienie z licznymi szczątkami fauny (amonitami, belemnitami i gąbkami). Eksploatację wyrobiska o charakterze stokowym prowadzono na kilku poziomach. Pozyskany kamień był wykorzystywany do budowy dróg i do wyrobu mączki nawozowej.
Na wschodnim zboczu Bukowej Góry znajduje się Jaskinia Pańskie Kąty. Jest to niewielka grota w północnej skarpie zarośniętego jaru, około 6 m powyżej jego dna. Początkowy korytarz ma niespełna 2 m wysokości, po nieco ponad 3 m zakręca w prawo i przybiera formę bardzo wąskiego przejścia długości 8–9 m wiodącego lekko pod górę. Jaskinia w formie korytarza (długości około 13 m) kończy się niewielkim wylotem położonym nieco powyżej wejścia. Udostępniona jest do zwiedzania pod specjalistycznym nadzorem. Obok jaskini urządzone jest centrum edukacyjno-zabawowe Pańskie Kąty w Nielepicach. Są tu też wyznaczone trasy rowerowe i spacerowe oraz obszerna polana. Urządzono tutaj miejsce zabaw dla dzieci i młodzieży, miejsce rekreacji zbiorowej oraz stanowisko poszukiwania kości mamuta (Wioska Dziecięca Mamuci Ząb). Centrum dostępne jest również dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...