Przełęcz Krzyżowa

49°25'22"N 20°56'00"E (49.422963, 20.933447)
763 m n. p. m.
Krzyżowa (około 780 m n.p.m.) jest wyraźnym, choć dość wąskim i w większości zalesionym siodłem w grzbiecie na zachód od Krynicy, pomiędzy dolinami Kryniczanki i Czarnego Potoku. Sama przełęcz rozdziela kulminację Krzyżowej (813 m n.p.m.) na południu od grzbietu Bukowinek nad Słotwinami. Na samym siodle, na niewielkiej cienistej polance jest skrzyżowanie dróg i szlaków (także ławeczki dla odpoczynku). Prowadzący z Krynicy do Czarnego Potoku i dalej na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) szlak zielony, krzyżuje się tu z biegnącym grzbietem szlakiem niebieskim (z Runka 1080 m n.p.m.) i okrężnym szlakiem żółtym. Dalej w sferze planów pozostaje koncepcja budowy kolejki gondolowej, która właśnie przez tę przełęcz ma łączyć centrum Krynicy z doliną Czarnego Potoku i dolną stacją kolejki na Jaworzynę Krynicką.
Na południowy-wschód os przełęczy wznosi się szczyt Krzyżowa (813 m n.p.m.). Jest dość wyraźną, ale w większości zalesioną kulminacją położoną bezpośrednio na zachód od centrum Krynicy, w grzbiecie pomiędzy dolinami Kryniczanki i Czarnego Potoku. Przez sam wierzchołek prowadzi szlak żółty (okrężny wokół Krynicy), natomiast szlak niebieski z Krynicy przez Przysłop (944 m n.p.m.) na Runek (1080 m n.p.m.) omija szczyt trawersując go północno-wschodnim, dość stromym zboczem. Krzyżowa bywa czasem celem spacerów krynickich kuracjuszy. Na szczycie znbajduje się duży żelazny krzyż ufundowany w 1857 r. przez krynickich kuracjuszy jako wotum dziękczynne za ocalenie uzdrowiska od likwidacji przez władze austriackie. W 2007 r. krzyż przeszedł gruntowną renowację. Z ogrodzonego drewnianymi poręczami tarasu na szczycie jest ograniczony widok na Pasmo Zimnego i Dubnego. Na wierzchołku znajdują się również ławki dla odpoczynku turystów. Dawna, łemkowska nazwa szczytu Krzyżowej to Uzda.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...