Działek

49°47'13"N 19°59'55"E (49.787185, 19.998881)
596 m n. p. m.

Działek to niewysoki (600 m n.p.m.) szczyt, stanowiący zwornik dla Krzywickiej Góry, odchodzącej w tym miejscu od głównego grzbietu Pasma Łysiny. Z połaci pól i łąk wokół kopuły szczytowej rozciągają się malownicze panoramy. W kierunku wschodnim, za doliną Porębianki i wsią Poręba widać okazały masyw Kamiennika, łączący się z Łysiną. Widok spod szczytu na południe obejmuje grzbiet Bani oraz wystające zza niego szczyty Beskidu Wyspowego: Strzebel i Luboń Wielki. Osiedla na stokach Łysiny, Działka i pobliskiej Grotówki (605 m n.p.m.) stanowiły w 1944 r. bazę oddziałów partyzanckich AK, tworzących zgrupowanie „Żelbet”. 21 XI 1944 r. doszło tu do potyczki z obławą niemiecką, która została powstrzymana ogniem karabinów maszynowych. W czasie tego epizodu hitlerowcy spalili osiedle Grotówka, obyło się jednak bez odwetu na ludności cywilnej. Poniżej wierzchołka, przy rozdrożu na szlaku w kierunku Kudłaczy, po południowej stronie grzbietu podmokła polana Kolesne (leżąca w granicach Pcimia) – według tradycji, miał się tu znajdować cmentarz epidemiczny.
Dalszy, płaski odcinek grzbietu nosi nazwę Granice – w lesie po południowej stronie znaleźć można relikty okopów z 1914 r. Szlak przechodzi obok domów osiedla Burkatówka, w pobliżu którego, na tzw. Twardej Łące, rozbił się w lipcu 1944 r. niemiecki samolot transportowy Junkers Ju 52/3m. Trzyosobowa załoga opuściła maszynę w momencie, gdy lecąc już bardzo nisko kosiła ona sosnowy zagajnik – lotnicy spadli ze znacznej wysokości, lecz cudem przeżyli to zdarzenie, odnosząc poważne obrażenia.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...