Działek

49°47'13"N 19°59'55"E (49.787185, 19.998881)
596 m n. p. m.

Działek to niewysoki (600 m n.p.m.) szczyt, stanowiący zwornik dla Krzywickiej Góry, odchodzącej w tym miejscu od głównego grzbietu Pasma Łysiny. Z połaci pól i łąk wokół kopuły szczytowej rozciągają się malownicze panoramy. W kierunku wschodnim, za doliną Porębianki i wsią Poręba widać okazały masyw Kamiennika, łączący się z Łysiną. Widok spod szczytu na południe obejmuje grzbiet Bani oraz wystające zza niego szczyty Beskidu Wyspowego: Strzebel i Luboń Wielki. Osiedla na stokach Łysiny, Działka i pobliskiej Grotówki (605 m n.p.m.) stanowiły w 1944 r. bazę oddziałów partyzanckich AK, tworzących zgrupowanie „Żelbet”. 21 XI 1944 r. doszło tu do potyczki z obławą niemiecką, która została powstrzymana ogniem karabinów maszynowych. W czasie tego epizodu hitlerowcy spalili osiedle Grotówka, obyło się jednak bez odwetu na ludności cywilnej. Poniżej wierzchołka, przy rozdrożu na szlaku w kierunku Kudłaczy, po południowej stronie grzbietu podmokła polana Kolesne (leżąca w granicach Pcimia) – według tradycji, miał się tu znajdować cmentarz epidemiczny.
Dalszy, płaski odcinek grzbietu nosi nazwę Granice – w lesie po południowej stronie znaleźć można relikty okopów z 1914 r. Szlak przechodzi obok domów osiedla Burkatówka, w pobliżu którego, na tzw. Twardej Łące, rozbił się w lipcu 1944 r. niemiecki samolot transportowy Junkers Ju 52/3m. Trzyosobowa załoga opuściła maszynę w momencie, gdy lecąc już bardzo nisko kosiła ona sosnowy zagajnik – lotnicy spadli ze znacznej wysokości, lecz cudem przeżyli to zdarzenie, odnosząc poważne obrażenia.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......