Przełęcz Obidza

49°25'12"N 20°37'01"E (49.420269, 20.616995)
928 m n. p. m.

Przełęcz Obidza (930 m n.p.m.), zwana też Przełęczą Gromadzką jest szerokim i płaskim siodłem łączącym grzbiet graniczny (w tym pasmo Eliaszówki) z masywem Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.) w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Po wschodniej stronie znajdują się zabudowania góralskiego osiedla Obidza. Znajduje się tu bufet oraz prywatne schronisko Chata Wątorówka, a poniżej pensjonat zwany „Bacówka na Odidzy”. Z rejonu przełęczy jest widok na wschód, na dolinę Czercza, pasmo Eliaszówki (1020 m n.p.m.) i fragment Pasma Jaworzyny Krynickiej za doliną Popradu. Na zachód widać na górną część doliny Białej Wody i Grajcarka, fragment Małych Pienin i południowe stoki Pasma Radziejowej.
Przełęcz jest ważnym w Beskidzie Sądeckim węzłem szlaków turystycznych. Spotykają się tu trzy przelotowe szlaki (nie licząc ścieżek spacerowych i szlaku rowerowego): niebieski łączący Małe Pieniny z Wielkim Rogaczem (1182 m n.p.m.), czerwony z Jaworek do doliny Czercza i Piwnicznej oraz zielony w pasmo Eliaszówki. Pojawiające się co parę lat propozycje poprowadzenia przez przełęcz drogi jezdnej (a nawet kolejki) łączącej najkrótszą trasą Szczawnicę z Piwniczną, praktycznie nie mają szans na realizację z powodów ekonomicznych, ekologicznych i wielu innych.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...