Przełęcz Obidza

49°25'12"N 20°37'01"E (49.420269, 20.616995)
928 m n. p. m.

Przełęcz Obidza (930 m n.p.m.), zwana też Przełęczą Gromadzką jest szerokim i płaskim siodłem łączącym grzbiet graniczny (w tym pasmo Eliaszówki) z masywem Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.) w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Po wschodniej stronie znajdują się zabudowania góralskiego osiedla Obidza. Znajduje się tu bufet oraz prywatne schronisko Chata Wątorówka, a poniżej pensjonat zwany „Bacówka na Odidzy”. Z rejonu przełęczy jest widok na wschód, na dolinę Czercza, pasmo Eliaszówki (1020 m n.p.m.) i fragment Pasma Jaworzyny Krynickiej za doliną Popradu. Na zachód widać na górną część doliny Białej Wody i Grajcarka, fragment Małych Pienin i południowe stoki Pasma Radziejowej.
Przełęcz jest ważnym w Beskidzie Sądeckim węzłem szlaków turystycznych. Spotykają się tu trzy przelotowe szlaki (nie licząc ścieżek spacerowych i szlaku rowerowego): niebieski łączący Małe Pieniny z Wielkim Rogaczem (1182 m n.p.m.), czerwony z Jaworek do doliny Czercza i Piwnicznej oraz zielony w pasmo Eliaszówki. Pojawiające się co parę lat propozycje poprowadzenia przez przełęcz drogi jezdnej (a nawet kolejki) łączącej najkrótszą trasą Szczawnicę z Piwniczną, praktycznie nie mają szans na realizację z powodów ekonomicznych, ekologicznych i wielu innych.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......