Baza namiotowa na Gorcu

49°33'27"N 20°14'50"E (49.557642, 20.247355)
1097 m n. p. m.

Studencka Baza Namiotowa na Gorcu rozkładana jest na rozległej i wyjątkowo malowniczej polanie Gorc Gorcowski (1070–1130 m n.p.m.), przylegającej od południowego zachodu do kopuły szczytowej Gorca (1228 m n.p.m.). Gorc Gorcowski stanowi najwyżej położoną cześć rozległego ciągu grzbietowych polan zwanych Hale Gorcowskie, schodzących aż pod Piorunowiec (1047 m n.p.m.). Górnym skrajem hali przechodzi stara (praktycznie nieużywana i częściowo zarośnięta) droga wozowa obchodząca kulminację Gorca od południa i wschodu. Na południowo-wschodnim skraju Gorca Gorcowskiego znajdują się źródła Potoku Gorcowego. Na całej hali są liczne stanowiska borówek (czarnych jagód), stąd w lecie jest tu wielu zbierających, zarówno górali z Ochotnicy jak i turystów.
Od 1968 r. (z jednoroczną przerwą w stanie wojennym) pod lasem na zachodnim skraju polany funkcjonuje w sezonie letnim baza namiotowa, prowadzona obecnie przez Oddział Akademicki PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzą ja przewodnicy z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich. Trzon bazy stanowią dwa 10-osobowe namioty wojskowe (tzw. tagany). Jeden pełni rolę kuchni, drugi, biura, magazynu i mieszkania bazowego. Stoi ponadto kilkanaście namiotów 2-, 3-, 4-osobowych. Ceny za nocleg są niskie. Honorowane są zniżki PTTK. Przy bazie funkcjonuje pole namiotowe, na którym za symboliczną opłatą można rozbić własny namiot i korzystać z zaplecza gospodarczo-socjalnego bazy. Do dyspozycji turystów jest piec kuchenny (drewno pozyskiwane z pobliskiego lasu za zgodą i wskazaniami Leśnictwa), naczynia, pobliskie źródło oraz urządzona w lesie polowa, acz zadaszona tropikiem toaleta. Od 1994 r. w ostatni weekend sierpnia w bazie pod Gorcem organizowany jest plenerowy festiwal (a bardziej spotkanie) piosenki turystycznej i nie tylko – Gorcstok. Występują tu znani i nieznani twórcy i wykonawcy (soliści i zespoły) piosenki turystycznej, poezji śpiewanej itp.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...