Baza namiotowa na Gorcu

49°33'27"N 20°14'50"E (49.557642, 20.247355)
1097 m n. p. m.

Studencka Baza Namiotowa na Gorcu rozkładana jest na rozległej i wyjątkowo malowniczej polanie Gorc Gorcowski (1070–1130 m n.p.m.), przylegającej od południowego zachodu do kopuły szczytowej Gorca (1228 m n.p.m.). Gorc Gorcowski stanowi najwyżej położoną cześć rozległego ciągu grzbietowych polan zwanych Hale Gorcowskie, schodzących aż pod Piorunowiec (1047 m n.p.m.). Górnym skrajem hali przechodzi stara (praktycznie nieużywana i częściowo zarośnięta) droga wozowa obchodząca kulminację Gorca od południa i wschodu. Na południowo-wschodnim skraju Gorca Gorcowskiego znajdują się źródła Potoku Gorcowego. Na całej hali są liczne stanowiska borówek (czarnych jagód), stąd w lecie jest tu wielu zbierających, zarówno górali z Ochotnicy jak i turystów.
Od 1968 r. (z jednoroczną przerwą w stanie wojennym) pod lasem na zachodnim skraju polany funkcjonuje w sezonie letnim baza namiotowa, prowadzona obecnie przez Oddział Akademicki PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzą ja przewodnicy z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich. Trzon bazy stanowią dwa 10-osobowe namioty wojskowe (tzw. tagany). Jeden pełni rolę kuchni, drugi, biura, magazynu i mieszkania bazowego. Stoi ponadto kilkanaście namiotów 2-, 3-, 4-osobowych. Ceny za nocleg są niskie. Honorowane są zniżki PTTK. Przy bazie funkcjonuje pole namiotowe, na którym za symboliczną opłatą można rozbić własny namiot i korzystać z zaplecza gospodarczo-socjalnego bazy. Do dyspozycji turystów jest piec kuchenny (drewno pozyskiwane z pobliskiego lasu za zgodą i wskazaniami Leśnictwa), naczynia, pobliskie źródło oraz urządzona w lesie polowa, acz zadaszona tropikiem toaleta. Od 1994 r. w ostatni weekend sierpnia w bazie pod Gorcem organizowany jest plenerowy festiwal (a bardziej spotkanie) piosenki turystycznej i nie tylko – Gorcstok. Występują tu znani i nieznani twórcy i wykonawcy (soliści i zespoły) piosenki turystycznej, poezji śpiewanej itp.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......