Przełęcz Czesława Panczakiewicza

Beskid Mały
49°50'21"N 19°27'07"E (49.839208, 19.452025)
489 m n. p. m.

Przełęcz Czesława Panczakiewicza (510 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy Łysą Górą (554 m n.p.m.), a Bliźniakami (564 m n.p.m.). Powyżej przełęczy, na zachodnim zboczu Łysej Góry, spotykają się dwa szlaki: żółty, schodzący przez Bliźniaki do Inwałdu i niebieski wytyczony przez Czesława Panczakiewicza (nazwany jego imieniem. W 1982 roku przełęczy nadano imię Czesława Panczakiewicza – urodzonego w Wadowicach, działacza i animatora turystyki.
Czesław Panczakiewicz (1901–1958), prawie legendarna postać w środowisku turystycznym, był skromnym nauczycielem wychowania fizycznego ("ćwiczeń fizycznych") w wadowickim Państwowym Gimnazjum im. M. Wadowity, w którym pracował od 1925 r. aż do przejścia na emeryturę w 1953 r. Jednym z uczniów tego gimnazjum był Karol Wojtyła, który pod wpływem swego nauczyciela ćwiczeń fizycznych, pokochał letnie i zimowe wędrowanie po górach. Czesław Panczakiewicz zachęcał młodzież do aktywnego uprawiania sportów zimowych, do turystyki narciarskiej – wędrówek na nartach po okolicznych szczytach nad Wadowicami. Wypełniając codzienne obowiązki szkolnego pedagoga, wolny czas poświęcał różnorodnej działalności społecznej. Był komendantem hufca ZHP, członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"- organizacji, do których wciągał młodzież. Zachęcał swoich przyjaciół i znajomych do pracy na rzecz turystyki. Pierwsze spotkania wadowickiego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, założonego z jego udziałem w 1927 r., odbywały się w jego mieszkaniu. W kole pełnił różne funkcje – sekretarza, skarbnika, a w latach 1930-1939 prezesa koła, łącząc tą funkcję z członkostwem w Zarządzie Babiogórskiego Oddziału PTT w Żywcu. W 1929 roku wytyczył pierwszy w okolicy szlak turystyczny z Wadowic na Leskowiec. Wraz z Władysławem Midowiczem należał do inicjatorów budowy schroniska pod Leskowcem, które zawdzięczając mu również nadzór nad budową, przyjęło po latach – 1 czerwca 2002 jego imię. Imieniem Czesława Panczakiewicza nazwano również w 2009 r. wadowicki stadion sportowy.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...