Jamne

49°31'06"N 20°14'31"E (49.51842, 20.242191)
626 m n. p. m.

Potok Jamne jest lewym (północnym) dopływem Ochotnicy. Jego rozległa dolina rozdziela odchodzący od kulminacji Przysłopu (1187 m n.p.m.) grzbiet Kosarzysk od odchodzącego na południe od Gorca (1228 m n.p.m.) grzbietu Piorunowca (1047 m n.p.m.). Źródła Jamnego znajdują się w rejonie osiedla Skałka pod głównym grzbietem Gorców. Źródłowe strugi łącza się w jeden potok w okazałym kotle otoczonym amfiteatralnie stromymi stokami. Na północno-wschodnich zboczach Gorca (1228 m n.p.m.) znajdują się dwie enklawy Gorczańskiego Parku Narodowego: Uroczysko pod Gorcem i Uroczysko Morgi Czajkowskie. Przed ujściem Jamnego do Ochotnicy jego dolina się zwęża.
W środkowej i dolnej części doliny potoku Jamne znajduje się osiedle Jamne. W górnej jego części znajduje sie dość duża kaplica filialna parafii z Ochotnicy Górnej. W czasie powodzi w lipcu 1997 r. dolina Jamnego znacznie ucierpiała. Wezbrany nurt potoku zniszczył brzegi, spowodował obsunięcie drogi w wielu miejscach i nadwyrężył mostki. Po powodzi naprawę drogi oraz regulację potoku przeprowadzono przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...