Jamne

49°31'06"N 20°14'31"E (49.51842, 20.242191)
626 m n. p. m.

Potok Jamne jest lewym (północnym) dopływem Ochotnicy. Jego rozległa dolina rozdziela odchodzący od kulminacji Przysłopu (1187 m n.p.m.) grzbiet Kosarzysk od odchodzącego na południe od Gorca (1228 m n.p.m.) grzbietu Piorunowca (1047 m n.p.m.). Źródła Jamnego znajdują się w rejonie osiedla Skałka pod głównym grzbietem Gorców. Źródłowe strugi łącza się w jeden potok w okazałym kotle otoczonym amfiteatralnie stromymi stokami. Na północno-wschodnich zboczach Gorca (1228 m n.p.m.) znajdują się dwie enklawy Gorczańskiego Parku Narodowego: Uroczysko pod Gorcem i Uroczysko Morgi Czajkowskie. Przed ujściem Jamnego do Ochotnicy jego dolina się zwęża.
W środkowej i dolnej części doliny potoku Jamne znajduje się osiedle Jamne. W górnej jego części znajduje sie dość duża kaplica filialna parafii z Ochotnicy Górnej. W czasie powodzi w lipcu 1997 r. dolina Jamnego znacznie ucierpiała. Wezbrany nurt potoku zniszczył brzegi, spowodował obsunięcie drogi w wielu miejscach i nadwyrężył mostki. Po powodzi naprawę drogi oraz regulację potoku przeprowadzono przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......