Mogiła powstańców styczniowych

Pieskowa Skała
50°14'36"N 19°46'48"E (50.243542, 19.780268)
382 m n. p. m.
Mogiła powstańców styczniowych z 1863 r., znajdująca się W Pieskowej Skale w niszy skalnej na południowym stoku zamkowym tuż nad stawami, została urządzona w 1953 r. w dziewięćdziesiątą rocznicę powstania. Przeniesiono wówczas z mogiły zbiorowej na cmentarzu w Skale prochy pochowanych powstańców i złożono w powstańczej mogile pod zamkiem w Pieskowej Skale. Nowa mogiła utworzona w miejscu odwiedzanym przez liczne wycieczki, miała służyć propagandzie politycznej - pogłębiania przyjaźni polsko-radzieckiej. Ówczesny napis na płycie nagrobnej głosił: TU SPOCZYWA/ SZEŚĆDZIESIĘCIU PIĘCIU NIEZNANYCH/ POWSTAŃCÓW POLSKICH/ Z 1863 ROKU/ A WŚRÓD NICH ROSJANIN/ KAPITAN ANDRZEJ AFANASJEWICZ/ POTIEBNIA/ KTÓRY KRWIĄ SWOJĄ/ UŚWIĘCIŁ PRZYMIERZE/ MIĘDZY POLAKAMI I ROSJANAMI/ WIECZNA CHWAŁA BOJOWNIKOM/ ZA WASZĄ I NASZĄ WOLNOŚĆ//. W 2000 r., w obecności przedstawicieli Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie, wymieniono starą tablicę nagrobną na nową. Umieszczono na niej poprawne informacje dotyczące narodowości i pisowni nazwiska Potebnia. Na nowej granitowej płycie wyryto napis:
TU SPOCZYWA 65 POWSTAŃCÓW POLSKICH Z 1863 ROKU/ WŚRÓD NICH AKADEMIK STEFAN ZALESKI/ I UKRAINIEC ANDRIJ POTEBNIA/ BYŁY OFICER WOJSK ROSYJSKICH/ WSPÓŁPRACOWNIK ALEKSANDRA HERCENA// W HOŁDZIE BOJOWNIKOM/ WALKI ZA WASZĄ I NASZĄ WOLNOŚĆ//. Ta zbiorowa mogiła powstańców w Pieskowej Skale częściowo ma charakter symboliczny, gdyż w Skale nadal pozostała mogiła powstańcza i jest otoczona opieką przez miejscową ludność.
Stawy w Pieskowej Skale tuż pod zamkiem zostały założone w XVI wieku przez Stanisława Szafrańca. Po II wojnie światowej przez pewien czas należały do Państwowego Gospodarstwa Rybackiego i były wykorzystywane do hodowli narybku pstrąga tęczowego. W latach dziewięćdziesiątych XX w. częściowo zarosły. Staraniem Urzędu Gminy Sułoszowa w latach 2002–2003 stawy zostały poddane gruntownej modernizacji. Obecnie pięć stawów przepływowych, zasilanych wodami Prądnika, zajmujących około 2 ha łącznej powierzchni, traktuje się jako ostoje fauny wodnej i ziemnowodnej. Rozmnażają się tutaj wszystkie gatunki płazów odnotowane w Ojcowskim Parku Narodowym. Najliczniej występuje żaba trawna (Rana temporaria) i ropucha szara (Bufo bufo). Na brzegach stawów rosną: trzcina pospolita, pałki szerokolistne i wąskolistne, a także miejscami manna fałdowana i żabiniec babka wodna. Na wodzie unosi się rzęsa drobna (Lema minor) i spirodela wielokorzeniowa.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...