Troiśniak

49°14'04"N 19°59'45"E (49.234613, 19.996029)
1621 m n. p. m.
Troiśniak jest to zbiorowa nazwa trzech niewielkich stawków leżących blisko siebie w Zielonej Dolinie Gąsienicowej, w pobliżu Litworowego Stawu, tuż na lewo od szlaku prowadzącego w kierunku Zielonego Stawu. W stawkach tych występują traszki: górska i karpacka oraz żaba trawna.
W Zielonej Dolinie Gąsienicowej znajduje się wiele małych stawków. Tuż za dolną stacją wyciągu krzesełkowego na Kasprowy Wierch znajdują się dwa małe stawki o wspólnej nazwie Dwoiśniak. Rozmiary stawków są niewielkie: Wyżni Dwoiśniak ma wymiary 12,5 x 7,5 m, natomiast Niżni Dwoiśniak 16 x 12,6 m. Pierwszy z nich czasami zupełnie wysycha. W Dwoiśniaku żyje rzadki gatunek widłonoga (Diaptomus tatricuc), który nigdzie indziej w Polsce nie występuje.
Mały stawek Jedyniak znajduje się kilkanaście kroków na zachód od szlaku prowadzącego z Murowańca w kierunku Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.). Ma wymiary 12,2 x 11,5 m. Jego głębokość wynosi 1,2 m.
Niewielki stawek Samotniak, znajduje się po zachodniej stronie szlaku prowadzącego z Murowańca w kierunku Kasprowego Wierchu, trzydzieści metrów na północny-zachód od Dwoiśniaka, jeszcze przed odgałęzieniem ścieżki na Liliowe i Zielony Staw. W literaturze stawek ten był nieznany do 1938 r., kiedy go opisał i nazwał limnolog Przemysław Olszewski. Limnologia jest nauką zajmującą się badaniem wód zbiorników śródlądowych.
Niewielki Kotlinowy Stawek znajduje się w rejonie Kotlin pod zboczami opadającymi z Beskidu (2012 m n.p.m.), około 100 m od Zielonego Stawu. Jego niewielkie rozmiary i głębokość sprawiają, że bardzo często wysycha. Jest typową formą powstałą po wytopieniu się bryły lodowcowego lodu – tzw. oczko lodowcowe.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...