Troiśniak

49°14'04"N 19°59'45"E (49.234613, 19.996029)
1621 m n. p. m.
Troiśniak jest to zbiorowa nazwa trzech niewielkich stawków leżących blisko siebie w Zielonej Dolinie Gąsienicowej, w pobliżu Litworowego Stawu, tuż na lewo od szlaku prowadzącego w kierunku Zielonego Stawu. W stawkach tych występują traszki: górska i karpacka oraz żaba trawna.
W Zielonej Dolinie Gąsienicowej znajduje się wiele małych stawków. Tuż za dolną stacją wyciągu krzesełkowego na Kasprowy Wierch znajdują się dwa małe stawki o wspólnej nazwie Dwoiśniak. Rozmiary stawków są niewielkie: Wyżni Dwoiśniak ma wymiary 12,5 x 7,5 m, natomiast Niżni Dwoiśniak 16 x 12,6 m. Pierwszy z nich czasami zupełnie wysycha. W Dwoiśniaku żyje rzadki gatunek widłonoga (Diaptomus tatricuc), który nigdzie indziej w Polsce nie występuje.
Mały stawek Jedyniak znajduje się kilkanaście kroków na zachód od szlaku prowadzącego z Murowańca w kierunku Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.). Ma wymiary 12,2 x 11,5 m. Jego głębokość wynosi 1,2 m.
Niewielki stawek Samotniak, znajduje się po zachodniej stronie szlaku prowadzącego z Murowańca w kierunku Kasprowego Wierchu, trzydzieści metrów na północny-zachód od Dwoiśniaka, jeszcze przed odgałęzieniem ścieżki na Liliowe i Zielony Staw. W literaturze stawek ten był nieznany do 1938 r., kiedy go opisał i nazwał limnolog Przemysław Olszewski. Limnologia jest nauką zajmującą się badaniem wód zbiorników śródlądowych.
Niewielki Kotlinowy Stawek znajduje się w rejonie Kotlin pod zboczami opadającymi z Beskidu (2012 m n.p.m.), około 100 m od Zielonego Stawu. Jego niewielkie rozmiary i głębokość sprawiają, że bardzo często wysycha. Jest typową formą powstałą po wytopieniu się bryły lodowcowego lodu – tzw. oczko lodowcowe.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......