Brożki

49°30'49"N 20°05'25"E (49.513888, 20.09053)
952 m n. p. m.

Polana Brożki (Brożek) położona jest na wysokości 925–970 m n.p.m., na grzbiecie opadającym na południowy-zachód od Bukowiny Waksmundzkiej (1105 m n.p.m.), pomiędzy dolinami Wielkiego i Małego Kowańca. W dolnej części polany stoi domek letniskowy, przy nim niewielki bufet, a w głębi szałasy. W górnej części pod lasem jest również domek mieszkalny, a przy nim kolorowy wiatrak. W środkowej część polany na niewielkim wypłaszczeniu po zachodniej stronie drogi zbudowano pomnik, nazywany sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe. Ma on formę trzech pni drzew ustawionych korzeniami do góry i połączonych drutem kolczastym, symbolizując obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Przy pomniku znajduje się kamienny ołtarz, a z boku tablica poświecona twórcy sanktuarium Stefanowi Mrugale, z datą jego śmierci 18.01.1985 r.
Z górnego skraju polany jest widoki na Czubę Ostrowską (916 m n.p.m.), dolinę Kowańca a także Pieniny i Tatry w oddali. Wokół polany rośnie stosunkowo młody acz dorodny świerkowy las.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...