Brożki

49°30'49"N 20°05'25"E (49.513888, 20.09053)
952 m n. p. m.

Polana Brożki (Brożek) położona jest na wysokości 925–970 m n.p.m., na grzbiecie opadającym na południowy-zachód od Bukowiny Waksmundzkiej (1105 m n.p.m.), pomiędzy dolinami Wielkiego i Małego Kowańca. W dolnej części polany stoi domek letniskowy, przy nim niewielki bufet, a w głębi szałasy. W górnej części pod lasem jest również domek mieszkalny, a przy nim kolorowy wiatrak. W środkowej część polany na niewielkim wypłaszczeniu po zachodniej stronie drogi zbudowano pomnik, nazywany sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe. Ma on formę trzech pni drzew ustawionych korzeniami do góry i połączonych drutem kolczastym, symbolizując obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Przy pomniku znajduje się kamienny ołtarz, a z boku tablica poświecona twórcy sanktuarium Stefanowi Mrugale, z datą jego śmierci 18.01.1985 r.
Z górnego skraju polany jest widoki na Czubę Ostrowską (916 m n.p.m.), dolinę Kowańca a także Pieniny i Tatry w oddali. Wokół polany rośnie stosunkowo młody acz dorodny świerkowy las.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......