Schronisko górskie PTTK na Prehybie

Schronisko górskie PTTK na Prehybie wybudował w 1937 r. sądecki oddział PTT i nadał mu imię Kazimierza Sosnowskiego. Obiekt powstawał nie bez problemów. Musiano pokonać wiele trudności formalnych, gdyż przeciwni tej inwestycji byli mieszkańcy Szachtowej, którzy byli właścicielami gruntu. W czasie okupacji schronisko było siedzibą partyzantów i w 1944 r. zostało spalone przez Niemców. PTTK odbudowało obiekt w 1958 r. Służył on turystom do grudnia 1991 r., kiedy to pożar, spowodowany zwarciem instalacji elektrycznej, strawił schronisko.
Po długoletniej odbudowie i modernizacji, od 1998 r. schronisko na Prehybie znowu jest jednym z większych murowanych obiektów górskich w Beskidach i koncentruje niemały ruch turystyczny w tej części Beskidu Sądeckiego. W schronisku znajduje się kuchnia, bufet, duża jadalnia (świetlica), a na piętrach część hotelowa (45 miejsc noclegowych w pokojach 2- 3- 4- i 6-osobowych). W latach 2010–2013 schronisko zostało wyremontowanie i unowocześnione w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zielone schroniska w Paśmie Beskidów-Gorców-Pienin”.
Obok schroniska stoi mniejszy budynek, zwany Jaśkówką na cześć tragicznie zmarłego w 1994 r. wieloletniego gospodarza schroniska, Jana Bielaka. Budowa Jaśkówki, jako dodatkowego budynku dla turystów, rozpoczęła się jeszcze przed pożarem schroniska w 1991 r. Bardzo się przydał w czasie odbudowy schroniska po pożarze. Było w nim 30 miejsc noclegowych w pokojach 2–7 osobowych. Na parterze Jaśkówki urządzono kaplicę Dobrego Pasterza, w której w sezonie, od czerwca do września, odprawiane są msze św. w niedziele o godzinie 13.30. W 2009 r. na Prehybie wznowiono działalność Gabinetu Kazimierza Sosnowskiego, przenosząc jego zbiory z krakowskiego Domu Turysty do specjalnie przygotowanych pomieszczeń w Jaśkówce. Po remoncie, w Jaśkówce urządzono Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na Przehybie, który został otwarty w czerwcu 2013 r. W Ośrodku są zbiory dokumentujące zagospodarowanie turystyczne Beskidu Sądeckiego oraz wystawa „Jan Paweł II w Beskidach”.
Na polanie koło schroniska znajdują się także stoły, ławy, miejsce na ognisko, niewielkie pole namiotowe oraz węzeł szlaków (tablica z mapą, drogowskazy itp.). Oprócz szlaku czerwonego (Główny Szlak Beskidzki), dochodzi tu szlak niebieski ze Szczawnicy (z południowego-zachodu) i z Rytra (z północnego-wschodu) oraz szlak zielony ze Szczawnicy (z południowego-zachodu) i z Jazowska (od północy).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...