Schronisko górskie PTTK na Prehybie

Schronisko górskie PTTK na Prehybie wybudował w 1937 r. sądecki oddział PTT i nadał mu imię Kazimierza Sosnowskiego. Obiekt powstawał nie bez problemów. Musiano pokonać wiele trudności formalnych, gdyż przeciwni tej inwestycji byli mieszkańcy Szachtowej, którzy byli właścicielami gruntu. W czasie okupacji schronisko było siedzibą partyzantów i w 1944 r. zostało spalone przez Niemców. PTTK odbudowało obiekt w 1958 r. Służył on turystom do grudnia 1991 r., kiedy to pożar, spowodowany zwarciem instalacji elektrycznej, strawił schronisko.
Po długoletniej odbudowie i modernizacji, od 1998 r. schronisko na Prehybie znowu jest jednym z większych murowanych obiektów górskich w Beskidach i koncentruje niemały ruch turystyczny w tej części Beskidu Sądeckiego. W schronisku znajduje się kuchnia, bufet, duża jadalnia (świetlica), a na piętrach część hotelowa (45 miejsc noclegowych w pokojach 2- 3- 4- i 6-osobowych). W latach 2010–2013 schronisko zostało wyremontowanie i unowocześnione w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zielone schroniska w Paśmie Beskidów-Gorców-Pienin”.
Obok schroniska stoi mniejszy budynek, zwany Jaśkówką na cześć tragicznie zmarłego w 1994 r. wieloletniego gospodarza schroniska, Jana Bielaka. Budowa Jaśkówki, jako dodatkowego budynku dla turystów, rozpoczęła się jeszcze przed pożarem schroniska w 1991 r. Bardzo się przydał w czasie odbudowy schroniska po pożarze. Było w nim 30 miejsc noclegowych w pokojach 2–7 osobowych. Na parterze Jaśkówki urządzono kaplicę Dobrego Pasterza, w której w sezonie, od czerwca do września, odprawiane są msze św. w niedziele o godzinie 13.30. W 2009 r. na Prehybie wznowiono działalność Gabinetu Kazimierza Sosnowskiego, przenosząc jego zbiory z krakowskiego Domu Turysty do specjalnie przygotowanych pomieszczeń w Jaśkówce. Po remoncie, w Jaśkówce urządzono Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na Przehybie, który został otwarty w czerwcu 2013 r. W Ośrodku są zbiory dokumentujące zagospodarowanie turystyczne Beskidu Sądeckiego oraz wystawa „Jan Paweł II w Beskidach”.
Na polanie koło schroniska znajdują się także stoły, ławy, miejsce na ognisko, niewielkie pole namiotowe oraz węzeł szlaków (tablica z mapą, drogowskazy itp.). Oprócz szlaku czerwonego (Główny Szlak Beskidzki), dochodzi tu szlak niebieski ze Szczawnicy (z południowego-zachodu) i z Rytra (z północnego-wschodu) oraz szlak zielony ze Szczawnicy (z południowego-zachodu) i z Jazowska (od północy).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......