Litworowy Staw

49°14'01"N 19°59'45"E (49.233755, 19.996093)
1625 m n. p. m.
Litworowy Staw przez górali nazywany też był Sobkowym Stawem. Znajduje się w Zielone Dolinie Gąsienicowej, tuż obok szlaku (po wschodniej stronie) prowadzącego z Murowańca w kierunku Zielonego Stawu. Jest częściowo zarośnięty przez turzycę. Ma wymiary: 116,5 x 66,4 m. W pobliżu stawu znajdują się ponory, do których wpływają wody potoku, mające połączenie z oddalonym o 2,5 km Goryczkowym Wywierzyskiem w Dolinie Bystrej.
Nazwa stawu ma związek z rosnącym w dolinie arcydzięglem litworem. Jest to roślina dwu- lub trzyletnia. Z grubego kłącza wyrasta długa i twarda łodyga, pusta w środku. Duże liście rozmieszczone są skrętolegle. Niepozorne, żółtozielone kwiaty tworzą skupione kwiatostany. Arcydzięgiel litwor osiąga wysokość do 200 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia. Rośnie na różnych podłożach, najczęściej w miejscach wilgotnych nad potokami. Można ją również obserwować na skałach i ustalonych piargach. Występuje od regla górnego po piętro halne. W Polsce oprócz Tatr występuje w Karkonoszach i Bieszczadach. W wierzeniach dawnych górali arcydzięgiel traktowany był jako roślina magiczna. Wiele nazw w Tatrach ma związek z tą rośliną (Litworowy Staw, Dolina Litworowa, Litworowa Przełęcz, Litworowa Przehyba, Litworowy Szczyt).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...