Litworowy Staw

49°14'01"N 19°59'45"E (49.233755, 19.996093)
1625 m n. p. m.
Litworowy Staw przez górali nazywany też był Sobkowym Stawem. Znajduje się w Zielone Dolinie Gąsienicowej, tuż obok szlaku (po wschodniej stronie) prowadzącego z Murowańca w kierunku Zielonego Stawu. Jest częściowo zarośnięty przez turzycę. Ma wymiary: 116,5 x 66,4 m. W pobliżu stawu znajdują się ponory, do których wpływają wody potoku, mające połączenie z oddalonym o 2,5 km Goryczkowym Wywierzyskiem w Dolinie Bystrej.
Nazwa stawu ma związek z rosnącym w dolinie arcydzięglem litworem. Jest to roślina dwu- lub trzyletnia. Z grubego kłącza wyrasta długa i twarda łodyga, pusta w środku. Duże liście rozmieszczone są skrętolegle. Niepozorne, żółtozielone kwiaty tworzą skupione kwiatostany. Arcydzięgiel litwor osiąga wysokość do 200 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia. Rośnie na różnych podłożach, najczęściej w miejscach wilgotnych nad potokami. Można ją również obserwować na skałach i ustalonych piargach. Występuje od regla górnego po piętro halne. W Polsce oprócz Tatr występuje w Karkonoszach i Bieszczadach. W wierzeniach dawnych górali arcydzięgiel traktowany był jako roślina magiczna. Wiele nazw w Tatrach ma związek z tą rośliną (Litworowy Staw, Dolina Litworowa, Litworowa Przełęcz, Litworowa Przehyba, Litworowy Szczyt).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......