Dwór obronny w Jeżowie

Dwór obronny w Jeżowie (obecnie jest to część Wilczysk) został zbudowany zapewne w końcu XV w., a przebudowany przed 1525 r. staraniem Klemensa Turskiego jako późnogotycki, obronny, z alkierzową basztą w narożniku. Rozbudowywany od 1529 r. przez Adama Strasza został przekształcony z gotyckiego refugium w renesansową kamienicę. Dwór ma dach wysoki, czterospadowy, nad basztą namiotowy. Wewnątrz dworu znajdują się renesansowe detale architektoniczne i późnorenesansowa polichromia z pierwszej połowy XVII w. z przedstawieniami świętych Floriana i Wawrzyńca oraz widokiem Jeżowa i Wilczysk. Dwór upamiętniły pobyty m.in. Artura Grottgera, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.
Obecnie we dworze zlokalizowany jest ośrodek plenerowy Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Obok dworu stoi drewniany piętrowy lamus dworski z XVIII w. z gankami wzdłuż dłuższej elewacji, kryty wysokim dachem gontowym oraz drewniana studnia z XIX w. Dwór otoczony jest parkiem i resztkami fortyfikacji.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...