Dwór obronny w Jeżowie

Dwór obronny w Jeżowie (obecnie jest to część Wilczysk) został zbudowany zapewne w końcu XV w., a przebudowany przed 1525 r. staraniem Klemensa Turskiego jako późnogotycki, obronny, z alkierzową basztą w narożniku. Rozbudowywany od 1529 r. przez Adama Strasza został przekształcony z gotyckiego refugium w renesansową kamienicę. Dwór ma dach wysoki, czterospadowy, nad basztą namiotowy. Wewnątrz dworu znajdują się renesansowe detale architektoniczne i późnorenesansowa polichromia z pierwszej połowy XVII w. z przedstawieniami świętych Floriana i Wawrzyńca oraz widokiem Jeżowa i Wilczysk. Dwór upamiętniły pobyty m.in. Artura Grottgera, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.
Obecnie we dworze zlokalizowany jest ośrodek plenerowy Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Obok dworu stoi drewniany piętrowy lamus dworski z XVIII w. z gankami wzdłuż dłuższej elewacji, kryty wysokim dachem gontowym oraz drewniana studnia z XIX w. Dwór otoczony jest parkiem i resztkami fortyfikacji.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......