Schronisko górskie PTTK na Jaworzynie Krynickiej

49°25'16"N 20°53'37"E (49.421334, 20.893657)
1023 m n. p. m.
Schronisko górskie PTTK im. Józefa Piłsudskiego na Jaworzynie Krynickiej zbudowane jest pod szczytem Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.), na jej północnym stoku, na wysokości 1050 m n.p.m. „Zawieszone” jest nad górną częścią doliny Czarnego potoku, bezpośrednio przy prowadzącym na szczyt zielonym szlaku turystycznym.
Z inicjatywą budowy schroniska w tym miejscu wystąpił już w 1928 r. Kazimierz Sosnowski. Budowa obiektu trwała do 1943 r. Wybudowano też drogę z doliny czarnego Potoku i linię telefoniczną z Krynicy. W czasie okupacji, w 1943 r., Niemcy spalili schronisko. Już w 1951 r. postawiono tu tymczasowy schron zwany „Sarenką”. W oparciu o niego wybudowano obecne schronisko (ukończone w 1967 r.). W latach dziewięćdziesiątych XX w. obiekt został znacznie przebudowany do standardu hotelu górskiego i ze zmiennym szczęściem usiłuje konkurować z nowymi obiektami w rejonie szczytu przy górnej stacji kolejki gondolowej.
Niewątpliwym atutem schroniska na Jaworzynie Krynickiej jest cały czas funkcjonujący przy schronisku Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK (muzeum), powstały (jak inne tego typu placówki w Beskidach) z inicjatywy Edwarda Moskały, a gromadzący ciekawe i cenne pamiątki dotyczące historii turystyki w rejonie Krynicy.
W ostatnich latach w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zielone schroniska w Paśmie Beskidów-Gorców-Pienin” w schronisku wykonano m.in. taras widokowy i suszarnię odzieży oraz poszerzono ekspozycję muzeum.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......