Maria Siedlecka

Kraków
50°03'36"N 19°56'17"E (50.060235, 19.938083)

Czytelnia dla Kobiet, Rynek Główny 13

Działaczka emancypacyjna, społeczna i oświatowa. Urodziła się w 1856 r. w Krakowie. Otrzymała staranne wykształcenie. Działała w Towarzystwie Szkoły Ludowej – organizowała imprezy charytatywne na rzecz szkół ludowych i innych instytucji oświatowych. Wraz z Kazimierą Bujwidową w 1896 r. założyła Czytelnię dla Kobiet – jeden z najważniejszych ośrodków krakowskiego ruchu emancypacyjnego, a także pierwsze na ziemiach polskich gimnazjum dla kobiet. Domagała się dopuszczenia kobiet do studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz umożliwienia im wykonywania zawodów lekarki i farmaceutki. W 1895 r. wstąpiła do Stowarzyszenia Pomocy Naukowej dla Polek, które pomagało kobietom w uzyskaniu wykształcenia. Była redaktorką pisma dla kobiet wiejskich „Przodownica”, gdzie agitowała m.in. za tworzeniem czytelń na wsiach i w miasteczkach. Zmarła w 1942 r. w Łagiewnikach. Spoczęła na przyklasztornym cmentarzu.

Inne miejsca: mieszkanie (kamienica „Pod Rakiem” ul. Szpitalna 7), Towarzystwo Szkoły Ludowej (ul. św. Anny 5), Czytelnia dla Kobiet (ul. Poselska 8, ul. Szpitalna 7, Rynek Główny 13, ul. Grodzka 13, ul. Mikołajska 7, Rynek Główny 6).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...