Błogosławiona Aniela Salawa

ul. Franciszkańska, kościół Franciszkanów

Błogosławiona Kościoła katolickiego urodzona 9.09.1881 r. w Sieprawiu, w licznej i biednej rodzinie. Do szkoły uczęszczała dwa lata (1888–1890), później pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. W wolnych chwilach haftowała i robiła koronki, wspierając finansowo bliskich . Ze względu na zbyt ciężkie zajęcia i słabe zdrowie jako szesnastolatka opuściła dom, aby w Krakowie poszukać pracy służącej (1897 r.). Z miastem związała się na 25 lat. Marzyła o życiu klasztornym, co ze względu na brak posagu nie było możliwe . Od 1900 r. należała do Stowarzyszenia św. Zyty skupiającego służące, a w 1912 r. wstąpiła do Trzeciego Zakonu Świeckiego św. Franciszka. Podczas I wojny światowej rozwinęła działalność charytatywną. Dla środowiska służących była świecką apostołką. Sumiennie wypełniała swoje obowiązki. Uprzejma i życzliwa dzieliła się z uboższymi ciężko zapracowanymi pieniędzmi. Dążyła do doskonałości duchowej, a treścią jej życia był Bóg. Zmarła 12.03.1922 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim . 13.08.1991 r. beatyfikowana przez Jana Pawła II . Jej relikwie złożone są w kościele Franciszkanów.

Inne miejsca: służba (ul. Dekerta, ul. Kalwaryjska, ul. Senacka 6, ul. św. Marka 7, ul. Zacisze, ul. Grodzka 62, ul. Sienna), miejsca modlitwy (kościół św. Józefa, kościół Św. Krzyża), Stowarzyszenie Sług Katolickich św. Zyty (przy kościele św. Barbary), szpital św. Zyty (ul. Mikołajska 30), mieszkanie (ul. Radziwiłowska 20), beatyfikacja (Rynek Główny), Rzymskokatolicka Parafia Błogosławionej Anieli Salawy (al. Kijowska 29).