Baszta w Czchowie

32-860 Czchów
49°50'01"N 20°40'37"E (49.833759, 20.677074)

Baszta i ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem, w okolicy rynku miejskiego. Kiedyś zamek zajmował znaczą powierzchnię wzniesienia i otoczony był murem obronnym. Jego powstanie datuje się na koniec XIII w. Rozkaz o budowie wydał Wacław II, ale dopiero za panowania Władysława Łokietka rozpoczęto budowę.

Zamek wznosi się na stromym zboczu wzgórza zwanego Basztą powstał w miejscu starszej romańskiej wieży istniejącej jako strażnica chroniąca szlak handlowy łączący Kraków i Wieliczkę z Węgrami. Przy nim znajdowała się komora celna, gdzie pobierano podatki od przejeżdżających kupców.

Zamek pełnił funkcję siedziby administratora dóbr królewskich– starostwa czchowskiego. Zamek składał się z obronnej i bramnej baszty, do tej ostatniej prowadził most zwodzony i część mieszkalna. Baszta kiedyś miała wysokość 20 m oraz była czterokondygnacyjna. Zbudowana została z głazów piaskowych. Baszta i zamek stopniowo popadła w ruinę głównie przez złe zarządzanie, co przypieczętował I Rozbiór Polski.Teraz w tym miejscu pozostała tylko baszta z trzema kondygnacjami, ze zrekonstruowaną przybudówką i odsłoniętymi fundamentami murów. Kilka metrów nad ziemią można zauważyć otwór, który pierwotnie był wejściem z drewnianymi schodami. Po przebadaniu terenu odnaleziono tam ceramikę z XIV wieku, metalowe przedmioty i topory, które teraz oglądać można na wystawie na rynku. Na szczycie baszty znajduje się punkt widokowy, utworzony przez Społeczny Komitet Renowacji Baszty. Z punktu widokowego rozciąga się widok na Jezioro Czchowskie, a przy dobrej pogodzie widoczne są ruiny zamku w Melsztynie.

Wchodząc przez most zwodzony i bramę łatwo zauważyć cylindryczną basztę, ślady dawnego domu mieszkalnego oraz otaczający całość mur. Na terenie zamku prezentowana jest wystawa narzędzi i maszyn oblężniczych. Jest to część, poprowadzonego na wzgórzu, szlaku militarno-historycznego prezentującego różne rodzaje broni od średniowiecza po wiek XX. Baszta jest otwarta dla zwiedzających.

 

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...