Park Decjusza

Królowej Jadwigi, 30-218 Kraków
50°03'57"N 19°52'19"E (50.06592, 19.872052)

Nazwa zarówno parku, jak i Woli Justowskiej, czyli obszaru, na którym znajduje się obiekt, pochodzi od imienia i nazwiska dawnego sekretarza renesansowego. Blisko 500 lat temu na terenie parku i willi urzędował Jost Ludwik Decjusz. Tym samym Park Decjusza wpisuje się
w miano jednego z najstarszych parków krakowskich. Ówcześnie miejsce to klasyfikowało się jako romantyczny park krajobrazowy, niestety w czasie wojny roślinność w znaczącym stopniu została zniszczona. Dzisiejszy drzewostan parku stanowią przede wszystkim takie gatunki jak: graby, lipy, klony czy jesiony. Na powierzchni niecałych 10 ha, zlokalizowanych jest kilka ciekawych obiektów, mających wpływ na atrakcyjność parku. Oprócz wspomnianego już wcześniej pałacyku – Willi Decjusza, w parku można podziwiać Autorską Galerię krakowskiego rzeźbiarza wraz z dawną muszlą koncertową. Mowa o Bronisławie Chromym – twórcy między innymi takich rzeźb jak Smok Wawelski koło Smoczej Jamy czy pomnik psa Dżoka w Krakowie. Tuż obok natknąć się można na Pomnik Piwnicy pod Baranami, a nieco dalej na pomnik Fryderyka Chopina również jego autorstwa. Znajdujący się na terenie parku, oddany niedawno do użytku plac zabaw – Smoczy Skwer o nazwie „Do Woli” zapewni miłą zabawę najmłodszym.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...