Park Decjusza

Królowej Jadwigi, 30-218 Kraków
50°03'57"N 19°52'19"E (50.06592, 19.872052)

Nazwa zarówno parku, jak i Woli Justowskiej, czyli obszaru, na którym znajduje się obiekt, pochodzi od imienia i nazwiska dawnego sekretarza renesansowego. Blisko 500 lat temu na terenie parku i willi urzędował Jost Ludwik Decjusz. Tym samym Park Decjusza wpisuje się
w miano jednego z najstarszych parków krakowskich. Ówcześnie miejsce to klasyfikowało się jako romantyczny park krajobrazowy, niestety w czasie wojny roślinność w znaczącym stopniu została zniszczona. Dzisiejszy drzewostan parku stanowią przede wszystkim takie gatunki jak: graby, lipy, klony czy jesiony. Na powierzchni niecałych 10 ha, zlokalizowanych jest kilka ciekawych obiektów, mających wpływ na atrakcyjność parku. Oprócz wspomnianego już wcześniej pałacyku – Willi Decjusza, w parku można podziwiać Autorską Galerię krakowskiego rzeźbiarza wraz z dawną muszlą koncertową. Mowa o Bronisławie Chromym – twórcy między innymi takich rzeźb jak Smok Wawelski koło Smoczej Jamy czy pomnik psa Dżoka w Krakowie. Tuż obok natknąć się można na Pomnik Piwnicy pod Baranami, a nieco dalej na pomnik Fryderyka Chopina również jego autorstwa. Znajdujący się na terenie parku, oddany niedawno do użytku plac zabaw – Smoczy Skwer o nazwie „Do Woli” zapewni miłą zabawę najmłodszym.

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......