Chorągwica

Wieś Chorągwica ulokowana jest na wzniesieniu (436 m n.p.m.) o tej samej nazwie. Przed nowym kościołem św. Floriana jest punkt widokowy na okolice Wieliczki, Kraków, Beskid Wyspowy i Pasmo Babiej Góry. Na Chorągwicy znajduje się Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Kraków-Chorągwica z masztem o wysokości 288 m, na którym umieszczone są systemy antenowe nadające programy radiowe i telewizyjne. W Chorągwicy znajduje się Izba Regionalna urządzona w latach 2003–2004 przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Idziego. Zgromadzone zbiory dokumentują życie podwielickiej wsi. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu.