Gdów

49°54'34"N 20°12'22"E (49.909646, 20.206204)
229 m n. p. m.
Gdów, początkowo wieś rybacka, położona jest w dolinie Raby na jednym z najstarszych szlaków handlowych, prowadzącym z Krakowa na Węgry. Dogodne położenie sprzyjało rozwojowi gospodarczemu Gdowa. Według Jana Długosza założycielem Gdowa i fundatorem kościoła był Gedko herbu Gryf. Pierwsza nota historyczna dotycząca wsi pochodzi z 1272 r. Pod koniec XVII w. Gdów wszedł w skład dóbr Lubomirskich. Stąd Hieronim Lubomirski wyruszył z rycerstwem do walki pod Wiedniem i Parkanami. Podczas powstania krakowskiego pod Gdowem rozegrała się krwawa bitwa (26.02.1846) powstańców z oddziałami austriackimi. Poległych powstańców pochowano na cmentarzu, a na mogile usypano kopiec zwieńczony pomnikiem – personifikacją płaczącej Ojczyzny. Kopiec ufundowała rodzina Michała Rottermunda, jednego z dowódców powstania. W pobliżu kopca znajdują się kwatery wojskowe poległych w I i II wojnie światowej (cmentarz nr 375 ).
W centrum wsi stoi gotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny – Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej. Słynący łaskami wizerunek Matki Bożej z pierwszej połowy XVIII w. umieszczony jest w ołtarzu głównym. Pozostałe rokokowe ołtarze pochodzą z drugiej połowy XVIII w. W kościele również czczony jest św. Onufry, patron podróżujących i kupców.
Ciekawym zabytkiem Gdowa jest niewielki modrzewiowy dwór Habichtów z 1854 r. położony nad stawem w parku (obecnie własność prywatna rodziny Bednarskich). Przy wjeździe do dworku stoi obelisk wzniesiony ku czci Bartosza Głowackiego w sto dziewiątą. rocznicę bitwy pod Racławicami. W Gdowie urodził się znakomity aktor i reżyser Ludwik Solski (1855–1954), pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
Nową atrakcją Gdowa jest Ekopark otwarty 1 czerwca 2012 r., na gdowskim Zarabiu. Zajmujący 2,5 ha powierzchni Ekoark należy do nielicznych w Polsce i jest drugim tego typu w Małopolsce. Powstał na nieużywanych przedtem terenach komunalnych, wykorzystując interesujące fragmenty starorzecza i łęgów nadrzecznych, na których zachowało się ogromne bogactwo flory i fauny. Wytyczono kilkaset metrów ścieżek i oznaczono kilkanaście stanowisk. Projektantem Parku jest Hanna Hrehorowicz.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...