Kornatka

49°50'47"N 20°04'46"E (49.846481, 20.0796)
337 m n. p. m.
Kornatka została założona w średniowieczu i była wioską wchodzącą w skład starostwa dobczyckiego. Po raz pierwszy wymieniana jest w 1390 r. wraz z sąsiednią Burletką, która obecnie stanowi jej przysiółek. Choć nie udało się odkryć śladów starszych osad, bardzo możliwe, że takowe tutaj istniały – świadczą o tym cmentarzyska kurhanowe w rejonie szczytu Trupielca (476 m n.p.m.).

Na południe od Kornatki znajdują się duże kompleksy leśne, w których w grudniu 1914 r. toczyły się ciężkie boje. W okresie II wojny światowej okolice były często odwiedzane przez oddziały partyzanckie Armii Krajowej. Wiosną 1944 r. w willi w Kornatce zamieszkał nowo mianowany komendant obwodu AK „Murawa”, por. Wincenty Horodyński „Kościesza”, który później przeniósł się do gajówki w przysiółku Sarnulki.

Obok budynków tzw. Folwarku, rośnie okazały dąb o grubości 478 cm – pomnik przyrody. Kolejne dwa pomnikowe dęby (ponad 350 cm) rosną w lasach przysiółka Burletka. Niedaleko leśnej drogi do Zasani znajduje się też ciekawa skałka piaskowcowa, a pod wzgórzem Styrek – baszta skalna wysokości 4,5 m.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...