Giebułtów

50°08'31"N 19°53'00"E (50.142065, 19.883369)
314 m n. p. m.
Giebułtów, wieś w gminie Wielka Wieś, korzeniami sięga wczesnego średniowiecza. Świadczy o tym odkryte na jej terenie cmentarzysko szkieletowe, istniejące od drugiej połowy XI do początku XII w. Wspomina również ten okres Jan Długosz, pisząc o pierwszym kościele w Giebułtowie fundowanym w 1082 r. przez Judytę, żonę księcia Władysława Hermana. Do połowy XIV w. część wsi należała do klasztoru cystersów z Mogiły, później do krakowskich klarysek, a pozostały jej obszar (części) był w posiadaniu różnych rodzin szlacheckich. W XVI i XVII w. właścicielami wsi byli Giebułtowscy.
Cennym zabytkiem Giebułtowa jest kościół parafialny św. Idziego, wybudowany w latach 1601–1604 z fundacji Barbary Pisarskiej i Jakuba Tomaszewskiego. Wiele elementów kościoła pochodzi z wcześniejszego okresu, m.in. części gotycko-renesansowej kamieniarki czy gotycka, kamienna płyta nagrobna z 1447 r. z rytymi postaciami małżeństwa Oraczowskich oraz renesansowa płyta nagrobna Giebułtowskich pochodzą z dawniejszego kościoła. W barokowym wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje ołtarz główny z obrazem z 1623 r. Matki Bożej Częstochowskiej, marmurowa chrzcielnica z 1666 r. oraz malowidła ścienne z początku i drugiej połowy XVII w. Przy kościele znajduje się murowano-drewniana dzwonnica z początku XX w. oraz plebania z ok. 1900 r.
Oprócz kościoła, w Giebułtowie warto zobaczyć dwór z około 1863 r., należący do sióstr wizytek. Wartość zabytkową ma również zespół dworsko-folwarczny, składający się z dworu oraz z budowli stanowiących jego zaplecze gospodarcze, pochodzących z końca XIX i początku XX w. Na teren dworski w 1981 r. przeniesiono dwa drewniane obiekty: chałupę z Podwilka oraz spichlerzyk z Suchej, konstrukcji zrębowej, kryty gontem.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...