Giebułtów

50°08'31"N 19°53'00"E (50.142065, 19.883369)
314 m n. p. m.
Giebułtów, wieś w gminie Wielka Wieś, korzeniami sięga wczesnego średniowiecza. Świadczy o tym odkryte na jej terenie cmentarzysko szkieletowe, istniejące od drugiej połowy XI do początku XII w. Wspomina również ten okres Jan Długosz, pisząc o pierwszym kościele w Giebułtowie fundowanym w 1082 r. przez Judytę, żonę księcia Władysława Hermana. Do połowy XIV w. część wsi należała do klasztoru cystersów z Mogiły, później do krakowskich klarysek, a pozostały jej obszar (części) był w posiadaniu różnych rodzin szlacheckich. W XVI i XVII w. właścicielami wsi byli Giebułtowscy.
Cennym zabytkiem Giebułtowa jest kościół parafialny św. Idziego, wybudowany w latach 1601–1604 z fundacji Barbary Pisarskiej i Jakuba Tomaszewskiego. Wiele elementów kościoła pochodzi z wcześniejszego okresu, m.in. części gotycko-renesansowej kamieniarki czy gotycka, kamienna płyta nagrobna z 1447 r. z rytymi postaciami małżeństwa Oraczowskich oraz renesansowa płyta nagrobna Giebułtowskich pochodzą z dawniejszego kościoła. W barokowym wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje ołtarz główny z obrazem z 1623 r. Matki Bożej Częstochowskiej, marmurowa chrzcielnica z 1666 r. oraz malowidła ścienne z początku i drugiej połowy XVII w. Przy kościele znajduje się murowano-drewniana dzwonnica z początku XX w. oraz plebania z ok. 1900 r.
Oprócz kościoła, w Giebułtowie warto zobaczyć dwór z około 1863 r., należący do sióstr wizytek. Wartość zabytkową ma również zespół dworsko-folwarczny, składający się z dworu oraz z budowli stanowiących jego zaplecze gospodarcze, pochodzących z końca XIX i początku XX w. Na teren dworski w 1981 r. przeniesiono dwa drewniane obiekty: chałupę z Podwilka oraz spichlerzyk z Suchej, konstrukcji zrębowej, kryty gontem.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......