Dubie

50°09'05"N 19°41'35"E (50.151614, 19.693237)
277 m n. p. m.
Dubie, wieś w gminie Krzeszowice, wzmiankowana jest w dokumencie z 1270 r., jako osada o nazwie Dupe, z której rozwinęła się późniejsza wieś. Kolejna wzmianka o wsi pochodzi z 1381 r. Przez całe średniowiecze i później, aż do XVIII w. wieś była bardzo rozdrobniona należąc do szlachty zaściankowej, której liczni przedstawiciele pieczętowali się herbami: Topór, Baranie Rogi i Pilawa. Pod koniec XVIII w. właścicielką wsi była Anna Żeleńska. W tym czasie we wsi istniał młyn i tartak. W XIX w. miejscowość należała do Potockich, którzy założyli tutaj, okołoc1850 r., stawy rybne z wylęgarnią ryb łososiowatych zwane, Rózinem. Zabytkową wartość ma zespół pstrągarni, w którym znajdują się: drewniany dom szwajcarski z XIX w. i tzw. grota Miłości z XIX w. Zabytkowy charakter mają również niektóre domy mieszkalne z XIX/XX w.
W północno zachodniej części Dubia, u wylotu wąwozu Zbrza, znajduje się czynny kamieniołom dolomitów z okresu środkowego dewonu. Skały, ciemnoszarej i czarnej barwy są najstarszymi odsłaniającymi się w rejonie krakowskim.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...