Dubie

50°09'05"N 19°41'35"E (50.151614, 19.693237)
277 m n. p. m.
Dubie, wieś w gminie Krzeszowice, wzmiankowana jest w dokumencie z 1270 r., jako osada o nazwie Dupe, z której rozwinęła się późniejsza wieś. Kolejna wzmianka o wsi pochodzi z 1381 r. Przez całe średniowiecze i później, aż do XVIII w. wieś była bardzo rozdrobniona należąc do szlachty zaściankowej, której liczni przedstawiciele pieczętowali się herbami: Topór, Baranie Rogi i Pilawa. Pod koniec XVIII w. właścicielką wsi była Anna Żeleńska. W tym czasie we wsi istniał młyn i tartak. W XIX w. miejscowość należała do Potockich, którzy założyli tutaj, okołoc1850 r., stawy rybne z wylęgarnią ryb łososiowatych zwane, Rózinem. Zabytkową wartość ma zespół pstrągarni, w którym znajdują się: drewniany dom szwajcarski z XIX w. i tzw. grota Miłości z XIX w. Zabytkowy charakter mają również niektóre domy mieszkalne z XIX/XX w.
W północno zachodniej części Dubia, u wylotu wąwozu Zbrza, znajduje się czynny kamieniołom dolomitów z okresu środkowego dewonu. Skały, ciemnoszarej i czarnej barwy są najstarszymi odsłaniającymi się w rejonie krakowskim.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......