Maciejowa

49°31'55"N 20°49'25"E (49.532077, 20.823632)
427 m n. p. m.
Maciejowa (około 500 mieszkańców) jest ostatnią (rozpatrując od wschodu) połemkowską wsią w dolinie Kamienicy Nawojowskiej. Położona jest w pobliżu ujścia potoku Składziste. Główna część nieco rozproszonej zabudowy znajduje się na południowym brzegu Kamienicy. Tam też, na niewielkim wzniesieniu, osłonięta od drogi zagajnikiem, stoi zabytkowa, drewniana cerkiew z 1830 r., o ładnej bryle architektonicznej i klasycznych proporcjach (dojście od przystanku przez mostek na Kamienicy) – dawna greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy (wybudowana na miejscu poprzedniej świątyni). Jest to jedna z najdalej na zachód wysuniętych cerkwi łemkowskich, znajdująca się na zachodniej granicy ich zwartego osadnictwa. Od czasu wysiedlenia Łemków jest użytkowana przez kościół rzymskokatolicki. Jest to typowa dla tych obszarów budowla w stylu zachodnio-łemkowskim, ze zrębowym prezbiterium i nawą oraz słupowo-ramową wieżą, posadowioną nad babińcem. Namiotowe, łamane dachy nad nawą i prezbiterium zwieńczone są, podobnie jak wieża, niewielkimi kopułami (makowicami) z latarniami.
Wewnątrz cerkwi znajduje się ciekawa ornamentalno-figuralna polichromia wykonana na początku XX w. przez Feliksa Bogdańskiego. Rodzina Bogdańskich pochodziła z Jaślisk i zajmowała się wykonywaniem polichromii, ikon oraz ikonostasów do cerkwi, jak również wystrojów kościołów rzymskokatolickich. Również ikonostas cerkwi w Maciejowej jest autorstwa artysty-rzemieślnika z rodziny Bogdańskich. Pomimo że cerkiew pochodzi z połowy XIX w., to można w niej znaleźć wyposażenie wcześniejsze. Na uwagę zasługuje wisząca w nawie siedemnastowieczna ikona przedstawiająca Chrzest Chrystusa w Jordanie, natomiast w babińcu przedstawienie Chrystusa Nauczającego. Obydwa obrazy pochodzą z wyposażenia poprzedniej świątyni (pozostałe zachowane ikony zostały przeniesione do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu). Wystroju dopełniają ołtarze boczne z przełomu XIX i XX w. oraz kamienna (gotycka?) chrzcielnica. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób znalazła się ona właśnie w cerkwi w Maciejowskiej. Istnieje hipoteza, że pochodzi ona z kościoła w Nawojowej, ale nie jest to potwierdzone.
Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...